Yabancılara Türk Vatandaşlığında Kolaylık

 İstisnai vatandaşlık şartlarına yeni eklenen madde ile Türkiye’den ev alan yabancılara vatandaşlık programları Türkiye’de uygulanmaya başlandı, alt limiti 250 bin dolara vatandaşlık 2018 yılında başlıyor

Türkiye’den gayrimenkul satın alan yabancılara Türk vatandaşlığı veren yönetmelikte düzenlemeye gidiliyor. 12 Ocak 2017’de yürürlüğe giren yönetmelikte en az 1 milyonluk konut satın alan yabancılara Türk vatandaşlığının yolu açılmıştı. Yeni Torba Yasa ile bu rakam 250 bin dolara indiriliyor. Diğer bir deyişle Türkiye’den 250 bin dolar ederinde gayrimenkul satın alan yabancı uyruklu kişiler Türk vatandaşlığı kazanma hakkına sahip olacak.

1 MİLYON DOLARLIK ALT LİMİT 250 BİNE DÜŞÜYOR

Geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte Türkiye’de en az 1 milyon dolarlık konut satın alan yabancılara Türk vatandaşlığına sahip olma hakkı tanınıyordu. Ancak seçim öncesi meclisten geçmesi beklenen Torba Yasa’da yer alan düzenlemeye göre bu rakam 250 bin dolara indirildi. Bu cazip teklif sayesinde yabancıların ülkemizde daha çok yatırım yapması ve ekonominin dış yatırımlarla desteklenmesi öngörülüyor.

TÜM SEKTÖRLER KAZANÇLI ÇIKACAK

Yabancılara danışmanlık hizmeti veren Ata Kurumsal yönetim kurulu başkanı Murat Sarıusta, bu düzenlemeden ekonominin tüm kesimlerinin olumlu etkileneceğini belirterek şöyle konuştu:

“Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılar genelde Türkiye’ye yerleşmek isteyen insanlardan oluşuyor. Buraya yerleşip iş kuruyorlar ve istihdam sağlıyorlar. Kendi ülkelerindeki mal varlıklarını ve taşınmazlarını nakde çevirip Türkiye’deki bankalara aktarıyorlar ve buradaki şirketlere ortak oluyorlar. Çocukları buradaki okullarda okuyor. Maddi açıdan durumu iyi olan bu insanlar, arkadaşlarına ve akrabalarına da Türkiye’ye yerleşme konusunda örnek oluyorlar. Yani 250 bin dolar ödeyip Türkiye’den konut alıyorlar ancak en az bir o kadar daha harcama yapıyorlar. Bunun ekonomimize ciddi faydaları olacaktır diye düşünüyorum.”

ONLINE BAŞVURU SİSTEMİ DÜZELTİLMELİ

Sarıusta, belirtilen yatırımı yapıp vatandaşlığa başvuran yabancıların online başvuru sisteminde birtakım zorluklar yaşadığını da ekliyor:

“Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün online vatandaşlık başvuru sistemi yakın dönemde değişti ve belirsiz bir yapıya dönüştü. Bu belirsizlik yabancı yatırımcıların oturma izni alma sürecinde çeşitli sorunlara yol açıyor. Mevcut başvurularda randevu tarihi verilmediği için başvuru yapan insanlar daha sonra verilen randevu tarihinde kendi ülkelerine gidebiliyorlar. Tabiri caizse diken üstünde bir durum oluşuyor. Randevu tarihinin başvuru esnasında verilmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.”

MEVCUT YÖNETMELİK GEÇEN YIL ÇIKMIŞTI

Türkiye’de en az 1 milyon dolarlık taşınmaz satın alan veya en az 2 milyon dolar tutarında yatırım yapan yabancı uyruklu kişilere Türk vatandaşlığı hakkı verilmesine dair 12 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte yatırımcıların satın aldıkları taşınmazı 3 yıl boyunca satmaması gerektiği yer alıyordu. Bu yılın mayıs ayında resmileşmesi beklenen yönetmelikte 3 yıl satmama şartı devam edecek.

Bunlara ek olarak Türkiye’de en az 2 milyon dolar tutarında yatırım yapan yabancılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, arazi tahsisi gibi çeşitli yatırım teşvikler de sunuluyor.