Hayatın gerçeklerinden bir tanesi elbette para biriktirme gerekliliği. Ancak ne kadar kazanırsanız kazanın para biriktiremiyorum ne yapmalıyım diyorsanız sizler için bir kaç ipucu sunmak istiyoruz. Zira bazen ayda on binlerce lira kazananların bile para biriktirmekte zorlandıklarını görebiliyoruz. Eğer çok düşük ücretler almıyorsanız ve kıt kanat geçinmiyorsanız, ancak hala kenarda birikmişiniz yoksa, muhtemelen doğru bir şekilde hareket etmiyor, gereksiz harcamalarla kendinize eziyet ediyorsunuz demektir.

Para İçin Bir Amaç Edinin

Haybeye para biriktirmek genellikle zordur. Banka hesabınızda duran paraları gördükçe kendinize kıyafet, elektronik gibi ürünler almak istediğinizi, dünya turuna çıkmaya heveslendiğinizi biliyoruz. Ancak bu düşünceleri bir kenara bırakın ve paranızı biriktirdiğinizde onunla ne yapacağınızı düşünün. Bu bir araba olabilir, bir ev olabilir, yahut evlilik için para tutmak olabilir. Aklınıza gelebilecek ve sizi para biriktirmeye motive edebilecek bir fikir bulun ve bundan sonra parayı o şeyi elde edebilmek için biriktirin. Hedefinize doğru attığınız her adım sizi memnun edecektir.

Borçlanmaktan Uzak Durun

Gelen paranın borçlara gitmesi, kişisel finans yönetiminin en istenmeyen noktaları arasındadır. Bir şeyi almak istiyorsanız kredi çekmeyin veya kredi kartı kullanmayın. Bunun yerine biriktirdiğiniz parayla almaya çalışın. Zira böylelikle devamlı olarak ödediğiniz borç sarmalından daha kolay kurtulabilir, kendinizi biraz daha rahat para biriktirebilir halde bulabilirsiniz. Kredilerin ve kartların bedava olmadıklarını, geleceğinizden çaldıklarını unutmayın.

Küçük Büyük Para Demeyin

Her ay kenara 500 lira atma şansınız olmayabilir. Ancak bu durum sizi amacınızdan vazgeçirmesin. Bazı aylar belki de 10 lira atarak birikim yapmanız gerekecek ancak hedefinizde kesinlikle az veya çok para biriktirmek olmalı. Bazı kişilerin ellerine geçen bozuk paraları direkt olarak kumbaraya attıklarını ve böylece bir yılda ciddi birikimler yaptıklarını görebiliyoruz. Siz de bu tip minik yöntemler kullanarak az da olsa birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Altın veya Döviz Alın

Eğer kendi para biriminizdeki paranızı harcamadan duramıyorsanız, bir de altın yahut döviz almayı deneyin. Hatta döviz aldıktan sonra onu bir de faize yatırmanız parayı harcamanızı tamamen engelleyecektir. Pek çok para biriktirme sorunu yaşayan kişinin kendini tutabilmek için bu tip önlemlere ihtiyacı var. Bu kıymetlerin hemen bozdurulamamaları genellikle kendinizi tutabilmek açısından büyük fayda sağlıyor.