Okul sezonu çoktan başladı kayıtları, kitaplar, okul ihtiyaçları derken üst üste gelen masraflar da ciddi anlamda arttı. Bu da zaten genellikle ailelerinden uzakta öğrenim görmek zorunda olan öğrenciler adına ciddi bir maddi yükümlülük anlamı taşıyor. Hele ki bir aile içinde öğrenim görmekte olan öğrenci sayısı fazla ise bu durum günümüz koşullarında ciddi bir külfet haline geliyor.

Tüm bunları düşünerek öğrencilere kredi kartı imkânı tanıyan bankalar, artık daha önemli ve büyük gereksinimler için öğrencilere özel kredi olanağı da tanıyorlar. Ailelerini kefil olarak göstermek suretiyle çekme imkânına sahip oldukları öğrenci kredileri, hele ki İstanbul’da devlet üniversitesinde okuyan öğrenciler için son derece olumlu fırsatlar sunuyor. Şehir dışında öğrenim görmekte olan öğrencilerin de çekme imkânına sahip olduğu bu öğrenci kredileri için, kefil ya da maaş belgelerinin bulunması şartı aranıyor. Peki, hangi bankalar öğrenciye kredi çekme olanağı tanıyor? Tüm bunların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Aslına bakarsanız öğrenciye kredi imkânı sağlamakta olan bankaların yanıtı sizde. Kendi adınıza açılmış bir banka hesabınızın bulunduğu bankaya giderek kredi kullanmak istediğinize dair bildirimde bulunmanız halinde size sağlanabilecek kredi limiti ve geri ödeme şartları detaylı bir şekilde sunacaktır. Ailenizden ya da herhangi biri tarafından hesabınıza girip çıkan paralar ve para akışı söz konusu için bankanızdan diğer bankalara nazaran daha olumlu bir sonuç alacağınız kesin bir gerçektir. Peki ya kendinize ait bir banka Hesabınız yoksa? O halde kredi alamayacak mısınız?

Kendi adınıza ait bir hesabınızın bulunmaması durumunda öğrenci olarak kredi çekmeniz imkânsız değildir elbette. Ancak böyle bir durumda başvurmuş olduğunuz banka sizde birtakım şartlar arayacaktır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

– Kefil olarak aile gösterilecek,

– Herhangi bir iste çalışıyorsanız iş yerinize ait maaş bordrosu

– Aileniz tarafından eğitim kredisi adı altında alınabilmekte olan kredi.

Tüm bu belgeler sağlandıktan sonra banka tarafından kredi talebiniz alınır ve değerlendirilmek üzere genel müdürlüğe sevk edilir. Kredi başvurunuzun kabul edilmesi durumunda kayıtlı olan cep telefonunuza banka tarafından SMS yolu ile bilgilendirme mesajı gelerek kredinizin hazır olduğu bildirilir.