Pek çok tüketici, hayatının herhangi bir anında ihtiyaç kredisi çekme ihtiyacı duyabiliyor ve bu nedenle ülkemizdeki bankalara başvurarak nakit ihtiyaçlarını gideriyor. Ancak maalesef ihtiyaç kredileri çekilirken kesilen masraf ücretleri, ele geçen paranın da azalmasına neden olarak insanları biraz hayal kırıklığına uğratıyor. Pek çok banka ise masrafsız ihtiyaç kredisi seçeneğini tüketicilere sunarak tam olarak kredi tutarında belirtilen net miktarın elde edilebilmesine imkan tanıyor. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken bir kaç şey ile birlikte masrafsız ihtiyaç kredisi veren bankalar hususuna değineceğiz.

Bankalar masrafsız ihtiyaç kredisi sunuyor

İlk olarak, belirtmek lazım ki ülkemizde neredeyse her bankanın bir masrafsız ihtiyaç kredisi ürünü mevcut. İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Finansbank, TEB, HSBC, Halk Bankası, INGBank, Vakıfbank ve diğer pek çok kamu veya özel banka, talep edenlere masrafsız ihtiyaç kredisi seçeneğini sunuyor. Bu nedenle banka seçme konusunda seçeneklerinizin yeterince bol olduğunu söyleyebiliriz. Ancak masrafsız kredi çekme konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli iki nokta hayat sigortası bedeli ve faiz oranı.

Masraflar banka tarafından karşılanıyor

Masrafsız kredilerde, aslında ödemeniz gereken masraf banka tarafından karşılanıyor ve bu nedenle aslında bu bedel kredinin kredi ödemesi içerisine gizleniyor. Bu nedenle dosya masrafsız ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde fark edebileceğiniz en büyük şey, bu kredi türünün faizlerinin normal ihtiyaç kredisinden biraz daha yüksek olması. Lakin bankaların birbirleriyle yarışmak için bu faizi biraz sınırlandırdıklarını ve kullanıcıları kendilerine çekmeye çalıştıkları da malumunuz. Dolayısıyla masrafsız kredi çekmeden önce banka banka gezerek size en uygun faizi sunacak olanı tespit etmeniz, dosya masrafından yırtmaya çalışırken zarara uğramamanız için çok önemli.

Dosya masrafı her ne kadar olmasa da masrafsız ihtiyaç kredilerinde de diğer kredilerde olduğu gibi bir hayat sigortası yapılıyor. Bu hayat sigortasına ne kadarlık bir bedel talep edileceği ise hem sizin durumunuza hem de sigortayı yapan şirketin fiyatlandırma politikasına bağlı. Bu yüzden, kredi başvurunuzu yaparken hayat sigortası bedelini talep etmeyi ve kararınızı çıkacak bedel konusunda en uygun fiyatı verenden yana yapmayı unutmamalısınız.

Hem faizlere hem de hayat sigortası bedellerine dikkat ederek masrafsız ihtiyaç kredinizi daha da masrafsız hale getirebilir, bu işten zarar etmeden sıyrılabilirsiniz.