Kredi için hayat sigortası zorunlu mu? sorusu kredi çekmek isteyenlerin en merak ettiği soruların başında geliyorBankalara yapılan kredi başvurularında, dosya masrafı gibi isteklerin dışında müşterilerin karşısına çıkan bir diğer istek de, bankanın kredi vermek için şart koştuğu hayat sigortası gelir. Bankalar hayat sigortası yapılmaması halinde müşterine krediyi kullanamayacağını dahi söyler. Peki gerçekten, kredi için hayat sigortası zorunlu mu?

Kredi Alırken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mu?

Kredi çekmek istediğimizde, kredi almak için başvuru yaparken bankalarda her zaman karşımıza çıkan şeylerden bir tanesi de bankanın hayat sigortası yapma isteğidir. Bir çoğumuz her ne kadar buna itiraz etmesek ve hayat sigortasını yaptırmaya karar versek de, maalesef bu konudaki bilinçsizliğimiz bizi bir nevi zarara uğratıyor diyebiliriz. Bu nedenle kredi alırken sigorta yaptırmak zorunlu mu sorusunu ihtiyaç kredisi ve konut kredisinde ayrı ayrı sizler için cevaplandırmaya çalıştık.

Bankaların aslında tüketicilere hayat sigortası yapma gibi bir yasal dayanağı bulunmuyor. Yani kredi çekmek istediğinizde bir sigorta sahibi olmanız da gerekmiyor. Lakin bu durumun temel sebebi, bir şekilde hayatınızı kaybetmeniz halinde aldığınız kredinin geri ödemelerinin banka tarafından sigorta ile garanti altına alınması. Böylece hayat sigortası kapsamında banka hemen krediyi kapatabiliyor ve varisleriniz ile uğraşmak zorunda da kalmıyor.

Bankalar türü ne olursa olsun, kredi verirken, müşterilerinden alanlarına  göre bazı sigorta poliçelerini yaptırmalarını ister. Buradaki asıl amaç, bankanın verdiği kredinin geri ödemesini garanti altına almak istemesedir. Örneğin konut kredi çekmek için başvuran bir kişiden banka, DASK veya hayat sigortası yapmasını isteyebilir. Banka kredi verdiği kişiye hayat sigortası yaptırırak, bir anlamda kredi sahibinin hayatını kaybetmesi gibi bir durumda borcunu sigorta şirketi aracılığı ile güvence altına almış olur. Ancak bu durum bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilir.

Bu durumun tüketiciler açısından en büyük faydası, hayatlarını kaybetmeleri halinde banka borcu ile varislerini uğraştırmamaları. Bilhassa maddi durumu iyi olmayanlar, ailelerine öldükten sonra bir de kredi borcu ödetmek zorunda kalmıyorlar ve tüm kredi ödemesi hayat sigortası tarafından ödeniyor.

Lakin haklı bir sebepten dolayı bu sigortayı istememe hakkınız da mevcut. Neticede bankaların sizin geri ödemelerinizi nasıl yapacağınız konusunda hüküm verme yetkisi mevcut değil. Zorla hayat sigortanız yapıldıysa ve aksi taktirde kredi verilmeyeceği beyan edildiyse, tüketici hakem heyetlerine giderek bu sigortaları iptal ettirmeniz ve ödemeyi geri almanız da mümkün.

Ancak konu konut kredisi olduğunda eliniz kolunuz biraz bağlanıyor. Çünkü DASK sigortası zorunlu ve konut kredisi alırken bu sigortayı yaptırmanız gerekli. Fakat burada da bazı çözümler mevcut. Zira bankalar size illa ki bir sigorta şirketini dayatma hakkına sahip değiller. Pek çok banka kendi şirketler grubunun sigorta şirketini bu konuda önerse de, isterseniz kendi bulacağınız uygun koşullara sahip bir DASK’ı da krediniz için yaptırabilirsiniz. Bu konuda zorunluluklar getiren bankalarla ise çalışmamanızı öneriyoruz. DASK yerine konut sigortası yaptırmaya çalışırlarsa da sadece DASK’ın bir yasal zorunluluk olduğunu hatırlatmayı unutmayın.

Kısacası, ihtiyaç kredi alırken hayat sigortasının zorunlu olmamasına karşın, depremlere karşı yapılan DASK konut kredisi alırken bir mecburiyet. Ancak her iki krediyi alırken de bankanın belirlediği şirketleri kullanmak zorunda değilsiniz ve kendi sigorta şirketlerinizle de çalışabilirsiniz.


DASK ve Konut Sigortası Farkı

Konut kredilerinde ise DASK Sigortasını yaptırmak zorunludur, ancak bu durumda da kişinin istediği sigorta şirketi ile anlaşma hakkı vardır. Yani bankaların yönlendirmesi ile maddi külfetini ve kapsamını bilmediğiniz bir poliçeye imza atmak zorunda değilsiniz.  Kendi araştırmalarınız ile poliçe kapsamını anlaştığınız sigorta şirketi ile hazırlayacağınız daha avantajlı bir sigortanız olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise DASK ve konut sigortası arasındaki farkdır. DASK, yaptırması zorunlu bir sigorta olmasının yanında evinizi sadece depreme karşı korurken, konut sigortası başvurusu ise zorunlu olmamakla birlikte evinizi yangın, yıldırım, infilak gibi durumların yanında ek teminatlarla sel, ferdi kaza, hırsızlık, cam kırılması, DASK limitinin aşılması durumunda deprem ve daha birçok farklı alanda oluşabilecek zararlar karşısında güvence altına alır.


Bankaların Sigorta Yapma Yetkisi Yok

Yanlış bilinen bir diğer durum ise, bankaların sigorta yaptığı algısıdır. Bankalar kredi verdiği müşterilerini aslında anlaşmalı oldukları sigorta acentelerine sigortalatırlar. Yani, bu süreçte bir bakıma aracı konumunda bulunurlar. Oysa ki müşterilerin bankanın istediği sigorta şirketinin poliçesini kabul etmek gibi bir zorunluluğu yoktur.  Bu durumun yanlış olarak bilinmesi ise sigortalıyı hem maddi anlamda hem de imzaladığı poliçenin kapsamı açısından zarara uğratabiliyor.


Hayat Sigortası İptal Edilebilir Mi?

Eğer ki siz krediyi kullanırken sigorta sizin isteğiniz dışında yapıldıysa ve toplam tutara yansıtıldıysa bu durumda da Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçeyle başvuruda bulunulabilir. Böyle bir durumda hayat sigortası için ödediğiniz tutarı geri alma şansınız doğabilir.

Diğer yandan her ne olursa olsun bir hayat sigortası yaptırmak, kredi alımı açısından değilse bile günümüz şartları açısından avantaj ve önem arz eden bir işlemdir. Kredi çekerken yaptıracağınız hayat sigortası size ve ailenize avantaj sağlar.


Vefat Edilmesi Durumunda Hayat Sigortasına Ödenen Miktarlar Geri İade Edilebilir Mi?

Hayat sigortalarının yapılış amacı bulunan kredi borcunu güvence altına almaktır. Bu durumda kredi kullanan sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda sigortacılık ifadesi ile riskin gerçekleşmesi durumunda kredi borcunun geri kalan kısmını hayat sigortası karşılar. Diğer bir yandan ödenen kredi bedelleri ise sözleşme şartlarına bağlı olarak mirasçılara geri ödenebilmektedir. Fakat bu durumda sigorta şirketleri ile mirasçıları sözleşme şartlarının genelde net olmamasından dolayı karşı karşıya getirebilir.

Son olarak size verebileceğimiz onemli bir diğer bilgi de ilgili kanunun yine 29’uncu maddesinde yer alan “…Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır…”  ifadesinden anlaşılacağı üzere vade ve teminat tutarları aynı olmak şartı ile istediğiniz sigorta şirketini kullanabilirsiniz.