Hisse senedi satın alabilmek için herşeyden önce bir hisse senedi yatırım hesabınızın olması gerekir. Kendinize bir hisse senedi hesabı açtıktan sonra hisse senedi alım satım işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Ancak her işte olduğu gibi bu sektörde de bir usta ile çalışmak veya danışmak her zaman daha yararlı olacaktır.

Henüz yeni başladıysanız bir başınıza biraz zorluk geçebilirsiniz. Bu yüzden yatırım hesabı açmış olduğunuz firmaların size özel müşteri temsilcileri bulunmaktadır ve bunları size destek olmak için tahsis etmektedirler. Onları piyasa tecrübesi, araştırmaları ve öngörüleri sonucu hangi şirketin hisse senedine yatırım yaparsak getirisi ne olur diye size örnekler sunarak sizi alım satım yapabileceğiniz şirket hisseleri konusunda yönlendirebilirler.

Hisse Senedi Hesabı Açarken

Tabi yetkisiz kişilerin yönlendirmesi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle hisse senedi önerisi aldığınız kişi ve kurumların Spk lisansları olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aslına bakarsanız yetkili kişilerin bile yönlendirmelerini çok da fazla dikkate almamamız gerekir. Çünkü borsada devamlı para kazandıran bir strateji kesinlikle bulunmamaktadır. Ayrıca yatırım hesabı açarken firmaların sizlere sunmuş oldukları hisse senedi komisyon oranları ve extra üyelik özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Aksi halde yüksek komisyon ücretleri ile karşılaşabilirsiniz.

Hisse senedi piyasalarında yatırım yapmaya başladığınızda, tüm piyasaları kontrol etmeniz son derece önemlidir. Dolar fiyatı, euronun dolar karşısındaki değeri ve altın fiyatları gibi faktörler hisse senedi fiyatlamalarını etkileyebilirler. Bu nedenle yatırım yaptığınız hisse senedi fiyatlamaları dışında tüm piyasayı iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Hisse senedi piyasalarında olabilecek fiyatlamaları önceden kestirebilmek adına güncel dolar ve altın yorumları ile analizlerini de takip etmeniz piyasa tahminleriniz açısından oldukça önemli olacaktır.

Özellikle bu yıl içerisindeki dolar artışı hisse senedi fiyatlarını olumsuz etkilemiştir. Bu nedenle döviz kurları hisse senedi fiyatlamaları açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden piyasayı dikkatli takip etmek, uzmanların dolar yorumları ve analizlerini incelemek size hisse senedi piyasalarında daha sağlıklı işlem yapabilme yetisi kazandırabilecektir.