Genç girişimcilerin en büyük özellikleri, henüz enerji ve heveslerini kaybetmemiş olmaları ve geleceğe umutla bakmaları. Ayrıca büyük kısmının eğitimini yeni bitirmiş ve bir aile kurmamış olmaları nedeniyle, daha kolay bir şekilde risk alabildikleri de biliniyor. Ancak bu gençlerin önündeki en büyük engellerden bir tanesi, henüz sermaye birikimi yapacak yaşta olmamaları. Dolayısıyla kendine bir iş kurmak isteyen gencin bir yandan piyasada tutunma kaygısı içerisinde olması, bir yandan da vergi vermek için çaba göstermesi gerekiyor. Maalesef bunu yapmak da zorlu piyasa şartlarında pek o kadar kolay sayılmaz.

2018 yılında kabul edilen yeni yasa ise, genç girişimcilerin vergi muafiyeti kapsamına girmesine yardımcı oldu ve artık en azından bir süre boyunca vergi vermeden iş faaliyetlerini devam ettirmek mümkün hale geldi.

Kabul edilen bu yeni yasaya göre, 29 yaşını doldurmadan şirket kuran genç girişimciler, 3 yıl boyunca vergi muafiyetinde olacaklar ve gelir vergisi vermeleri gerekmeyecek. Fakat gelir vergisi vermemenin diğer tüm vergileri de vermemek anlamına geldiğini sanmayın. Burada esas nokta, sadece gelir vergisinden muaf olmak. Dolayısıyla stopaj, defter ücretleri, şirket kurma bedelleri, damga vergisi ve KDV gibi diğer vergileri hala ödemeniz gerekiyor.

Yasadan faydalanmak için 29 yaşının içerisinde olabilirsiniz ancak onu doldurmadan şirketinizi resmi olarak kurmuş olmanız gerekiyor. Bunun yanında, geçmişte gelir mükellefi olduysanız, yani daha önce kurduğunuz bir şirket varsa, maalesef bu yasadan faydalanamıyorsunuz. Gelir vergisinden muafiyetiniz 3 yıl boyunca devam ediyor ve bunun ardından normal bir işletme gibi gelir verginizi düzenli bir şekilde ödemeniz gerekiyor.

Gelir muafiyeti ise yıllık kazancınızın 75.000 liraya kadar olan kısmına uygulanacak. Eğer bu miktardan daha fazla para kazanıyorsanız, gelir vergisinin sadece 75.000 liralık kısmından kurtulacak ve üstüne artan miktara göre gelir vergisi ödemeye devam edeceksiniz. Bazı kaynaklarda her ne kadar tamamen muafiyetten yararlanamayacağınız belirtilse de, böyle bir durum mevcut değil.

Eğer bir iş yerini devir alarak iş kurduysanız, o iş yerinin 3. dereceden akrabalarınızdan daha uzak kişilerden alınmış olması gerekiyor. Bu kural ise akrabaların vergi kaçırmak için sizi alet etmelerine dur diyebilmek için konulmuş fakat iş yerinin önce bir başkasına devri, daha sonra da size devrine engel olmadığı için biraz muallak bir konu.