Yatırımlarını döviz alım satımı yaparak gerçekleştirmek isteyen birçok kişinin aklına gelen ilk yatırım aracı Amerikan dolarıdır. Amerikan dolarının Türk lirasına karşı olan değeri gün içerisinde oldukça hareketli olduğundan dolayı yatırımcısına birçok kar fırsatı sunmaktadır.

Döviz işlemleri yaparken en yüksek getiriye sahip olabilmek için iyi bir finansal okur yazar olmak gerekir. Piyasaların ne yöne doğru hareket edeceğini, hangi noktadan döviz alınıp hangi noktadan satılacağını bilmek zarar olasılığını minimuma indirecektir. Bu noktada işlemler gerçekleştirilmeden önce günlük olarak ekonomik takvimin takip edilmesi, teknik analiz ve temel analiz yöntemlerine uygun olarak hareket edilmesi oldukça önemlidir.

USD / TRY işlemleri için öncelikle Amerika ve Türkiye ekonomisinin sıkı takip edilmesi, günlük olarak açıklanacak verilerin ne yönde geleceğine dair beklentilerin izlenmesi ve geçmiş dönemlere ait fiyat hareketlerinden yola çıkılarak oluşturulan teknik analizin en doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Örneğin; Amerika merkez bankasının faiz artırması piyasadaki paranın bankaya kaymasına yani dolaşımdaki paranın azalarak değerinin artmasına işaret eder.

Bunun yanı sıra ekonomideki diğer olumlu gelişmeler, örneğin işsizlik rakamlarının düşmesi, büyüme oranlarının artması, perakende satışların artması piyasa açısından olumlu değerlendirilerek, o ülke para biriminin yatırım yapılabilir konuma gelmesine neden olur. Bu sebeple de fiyatlar diğer ülke para birimlerine göre yükselmektedir.

Türkiye açısından bakacak olursak ekonomik, siyasi vb. olumsuz gelişmeler dolar Türk lirası kurunun yine yükselmesine neden olur. Eğer döviz alım satımı gerçekleştirerek kar elde etmek istiyorsak mutlaka piyasada gelişen sosyo-ekonomik olayların sıkı bir şekilde takip edilmesi ve doğru bir analiz yapılması gerekmektedir.

TrendFX güçlü bir analist ve müşteri temsilcisi kadrosuyla yatırımcılara en doğru zamanda en doğru desteği sağlayarak yatırımlarınızı kazançlı olacak şekilde değerlendirmenize olanak sağlar. Dilerseniz web sitesi üzerinden ekonomik takvime ulaşabilir ve uzman analistlerin yazdığı detaylı piyasa analizlerine ulaşabilirsiniz.

Ne zaman dolar alınır, ne zaman dolar satılır gibi bilmeniz gereken daha birçok finansal işleme ait yardımı size ücretsiz sunmaktadır. Site üzerinden firmaya ulaşarak forex, hisse senedi, emtia, döviz ve kripto paralara ait birçok alım-satım işlemi gerçekleştirebilir, öğrenmek istediğiniz konularda makale ve Türkçe konuşan müşteri temsilcilerine danışarak yatırımlarınıza kazançlı bir şekilde yön verebilirsiniz.