Banka masrafları ve işlemlerde yapılan kesintiler, maalesef pek çok kişinin rahatsızlık duyduğu işler arasında yer alıyor. Zira bu kesintiler nedeniyle sürekli olarak maddi bir zarara uğramak, bankalar konusunda tüketicilerin en çok yakındıkları hususlardan. Banka masrafları ve kesintilerinden tasarruf etmek için takip edebileceğiniz bir kaç yöntem var ve biz de bunun için gerekli araştırmaları yaptık.

Bankanızı Değiştirin

Evet, her yerdeki banka hesaplarınızı ve kart bilgilerinizi değiştirmek biraz mesai yapmanıza neden olacaktır. Ancak son senelerde ortaya çıkan şubesiz bankacılık gibi pek çok bankacılık hizmetinde, herhangi bir şekilde masraf ödenmiyor ve tüketiciler böylelikle kesintiler olmadan maddi işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Ücretsiz EFT, başka ATM’lerden ücretsiz para çekme, yüksek faiz oranları gibi onlarca fırsat, şubesiz bankacılık hizmetlerinde mevcut.

Kredili Hesaplara Bir Son Verin

Bankanızın hesabınızda para olmasa bile size sunduğu kredili hesap seçenekleri, zor anlarda işinize yarayabilir fakat bu hesapların gerçekleştirdikleri faiz, ödeme masrafı gibi pek çok ek kesinti, maalesef uzun vadede size zarar verecektir. Mümkün mertebe direkt olarak nakit bir hesapla çalışmaya ve ödeme zamanlarınızı paranızın olduğu zamanlara denk getirmeye çalışın.

Az Sayıda Bankayla Çalışın

Bankalar genellikle, birden çok hizmet kullanan müşterilerine kıyak geçmeye meyillidirler. Örneğin, 5 farklı ürün kullanan tüketicilerden hesap işletim ücreti almama gibi politikalara bankalarda sıklıkla rastlanıyor. Bu fırsatı değerlendirmek için diğer bankalardaki hesaplarınızı kapatın ve tüm işlerinizi tek bir bankadan halletmeye çalışın.

Otomatik Talimatlar

Bankalar otomatik talimatları çok seviyorlar ve genellikle otomatik talimatlar veren tüketicileri kart masrafı, işletim ücreti gibi masraflardan azad ediyorlar. Faturalarınız ve SGK primleriniz için kullanabileceğiniz otomatik talimatlar ile hem gecikmeden faturalarınızı ödeyebilir, hem de ek masraflardan tek seferde kurtulabilirsiniz.

Kredileri Tek Seferde Çekin

Kredi çekerken, vergiler, masraflar, sigorta gibi pek çok ek ödeme yapmak gerekiyor ve bunlardan kaçınabilmek için sürekli düşük miktarlı krediler çekmek yerine, tek seferde sene içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz krediyi çekmeye çaba gösterin. Böylelikle tekrar eden masraflardan kurtulmak mümkün olacaktır ve masraf iadesi davaları ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.